Şirket kurmadan önce bilinmesi gerekenler

sirket-kurmadan-once-bilinmesi-gerekenler

İş kurmak büyük bir girişimdir. Bu kolay bir yol değildir ve genellikle daha önce aklınıza dahi gelmemiş olan ayrıntılar içerebilir.

Araştırmanızı yapın.

“Bir işe başlamadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi, rekabet zeminini araştırmaktır. Pazar payı araştırması yapmanız gerekmektedir. Harika bir fikrinizin olması, diğer insanların da aynı fikre sahip olmadığı anlamına gelmez. Şayet rakiplerinize kıyasla daha iyi ya da daha ucuz bir şeyler öneremiyorsanız, o alanda iş kurmayı tekrar düşünmeniz gerekebilir.” En önemlisi Gelir ve Gider Dengesi Gözükmeyen Giderler sizin en büyük düşmanınız Ek çıkan gider kalemleri ve aylık çıkan gider kalemleri vergiler yıllık Sgk bagkur ödemeleri.

Organize Olun.

“Yeni bir iş kurmanın sırrı organize olmaktır. Pek çok insan azimlidir ve harika fikirleri vardır fakat bunları harfiyen yerine getirmek ile ilgili düzenlemeleri nedeniyle başarısız olurlar. Küçük işletme sahipleri çok fazla iş yüklenirler. Organize olmak için bir plan yapmadığınız taktirde kendinizi, hiçbir şey başaramayacağınız çok fazla yöne doğru çekilmiş bulursunuz.”

Kendinize neden diye sorun.

“Her girişimci ‘Bunu neden yapıyorsun?’ sorusuna cevap verebilmelidir. Bu basit bir soru gibi görünebilir fakat işlerin kötüye gittiği, umudun gitgide azaldığı ve kendinize neden bu işin içinde olduğunuzu hatırlatmanızın gerekli olduğu zamanlar kaçınılmaz olarak gelecek. Bir girişimcinin iş kurması ve büyütmesi asla tam anlamıyla bitmeyecek olan bir süreçtir. Kendinize kişisel başarılarınızın yanı sıra proje başarılarınızı da sürdürmeye odaklı bir hedef tanımı atamanız harika bir uygulamadır.”

Bir akıl hocası bulun.

“Yeni bir işletme sahibine söyleyeceğim 1. şey, bir iş koçu ya da akıl hocası edinmeleri gerektiğidir. Benim yaklaşık bir buçuk yıldır bir iş koçum var ve bu, kesinlikle şu ana kadar aldığım en iyi karar. Onun yardımı olmasaydı şirketimi büyütemez ve en iyi müşterilerimle yoluma devam ediyor olamazdım.” – Ben Walker, kurucu ve CEO, Transcription Outsourcing

Hedef kitlenizi araştırın.

“Hizmet ya da ürün için demografik hedeflerin odak grubunu inceleyin. Kendi istediklerinizi değil, müşterilerinizin istediklerini teslim ediyor olduğunuzdan emin olmanız oldukça önemlidir. Bu, müşterinizin satın alma kararlarını anlamanızı sağlayacak ve sizi de yol boyunca birçok deneyden kurtaracak.”- Sonia F. Lakhany, avukat, Lackhany Law

Hukuki tavsiye alın.

“Tüm girişimcilere, resmi olarak yeni bir işletme kurmadan evvel verebileceğim tek bir tavsiye varsa, o da yasal danışman araştırmaları gerektiğidir. Yasal danışmanın, başımızı derde soktuğumuz zamanlarda lazım olduğunu düşünürüz çoğunlukla, fakat önleyici ve proaktif yasal hazırlık işinizi uzun vadeli başarıya götürecek en iyi yol olabilir.

Her şeye hazırlıklı olun.

“Küçük bir işletme sahibinin yapabileceği en önemli şey, işletme faaliyetleri ve gelirlerindeki döngüsel düşüşleri planlamasıdır. Hizmet sağlayamadığınız ya da ürünlerinizi satamadığınız zamanlarda yapılması gereken çok fazla şey bulunmaktadır. Pazarlama faaliyetlerinin bir listesini yapın, kontaklarınızla temasa geçin, dosyalarınızı ve ofisinizi organize edin. İş dünyasında durgunluk, iyileştirme ve planlama yapma için bir fırsattır. Gelir de aynı şekilde, döngüsel olacaktır. Para akışı, harcamaların aksine sürekli olarak artmaz. Küçük işletme sahibi ya nakit rezervlerle işe başlamayı ya da yerel bir bankadan kredi limiti almaya çalışmayı düşünmelidir.” -Joshua E. Stern Esq. Joshua E. Stern Hukuk Ofisleri

Çıkış stratejinizi düşünün.

“Benim, inanç ve azim dışında sahip olduğum en önemli şey, çıkış stratejimdi. Diğer her şeyde başarısız olmuşsam dahi, tüm yatırımımı kaybetmek yerine az miktarlarda para kaybederek, siparişini vermiş olduğum koca mal stokunu her halükarda satabileceğimi biliyordum. Bir çıkış yolumun olduğunu bilmek, çok fazla acı çekmeden tam gaz ilerlememi ve önüme bakmamı kolaylaştırdı.” -–

Şirketi kuruduğunuz vakit kaliteli bir muhasebeci tutunuz eğer işiniz ile ilgili bilgisi yoksa sizi zor durumlara sokabilir.