İlk işletme kurulurken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

ilk-isletmede-dikkat-edilmesi-gerekenler

Şirket Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk Şirketinizi kuracaksınız veya Bir Şirket Kurmayı planlıyorsunuz. Girişimci insanların akıllarından geçen ilk şey şirket kurmaktır. İşlerini ilerletmek ve büyütmek için resmi bir kuruma dönüşmenin ilk adımı budur ancak bu fikirle beraber bazı endişeler de gelebilir. Şirket kurmak için yapılması gereken çokça iş, hazırlanması gereken bir dolu evrak vardır. Şirket kurmak için tüm bu külfetli işlerin altından kalkabileceğinizden emin olmanız gerekir. Şirket kurarken dikkat edilecek hususları sizler için derledik.

ADSENS Reklam Alanı

ilk Olarak Hangi Tür Bir Şirket kuracaksınız?

Şahıs şirketi mi? , Limited Şirketi mi? ,Anonim Şirketi mi?, Buna karar vermeniz gerekmektedir.Detayları fazla olsada kafanızı fazla bulandırmamak için kısa ve öz olarak Şahıs Şirketinde ortaklı olamıyorsunuz.Yani Müdür = sorumlu siz oluyorsunuz. Belirli bir cirodan sonra daha fazla vergi veriyorsunuz tabiki bu ciroya erişince Limited Şirkete geçmeniz en mantıklısı ek masraflar çıkıyor ve en önemlisi bankadan bir kredi veya bir çek istediğinizde yeni kurulmuş şirket olduğu için kredi vermeye biliyorlar 1senenizi doldurmadan.

Limited Şirketlerinde ise Tek kişi veya ortaklı yapı oluşturabiliyorsunuz hisseniz kadar söz hakkınız oluyor limited şirket az da kazansa çokta kazansa vergi dilimi sabit olduğu için belirli bir cirodan sonra şahıs yerine limited şirketi kurmak daha mantıklı oluyor.
Şirket kurmak eskisi kadar zor değil Devletimiz sistemleri online ortama dijital çağa taşıdığı için artık çok hızlı ve ordan oraya gitmeden kurabiliyorsunuz.

https://mersis.gtb.gov.tr/

Kuruluş işlemleri Merkezi Sicil Kayıt Sistemi, Mersis üzerinden yapılmakta. Şirketinizi kurmak için önce bir ana sözleşme oluşturmanız gerekli, bunun içerisinde amaç, konu, sermaye, ortaklık şekli gibi detayların verilmiş olması lazım. Mersis’te oluşturulan bu ana sözleşmeden sonra talep numarası ile birlikte noterden tasdik ettirerek şirketinizin ilk adımlarını atmış olursunuz. Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün vergi dairesine durumu bildirmesinden sonra gerekli evrakları buraya ilettikten sonra bir yoklama memuru tarafından kontrol edileceksiniz. Memurdan aldığınız tutanak ile vergi levhasını çıkarttırabilirsiniz.

Mali Müşavirlik Logosu

Daha Yeni başlıyoruz 🙂 Şirketin türüne karar vediyseniz Gelelim Muhasebe ciye Muhasebe evraklarınızı ve vergi,sigorta işlemlerinizi yapmanız için mali müşavir ile anlaşma yapmanız gerekmektedir buda ayda ortalama 400₺-650₺ başlamaktadır.

Ana sözleşme

Ana sözleşmenizi noter onayından önce Ticaret Siciline kontrol ettirmelisiniz. Aksi taktirde noterde tasdik ettirdiğiniz ana sözleşmenin Ticaret Sicil tarafından kabul edilmemesi halinde yeniden noter masrafı ödemeniz gerekecektir.

Ana sözleşme notere tasdik ettirildikten sonra 15 gün içerisinde Ticaret Sicili Memurluğuna tescil işlemi yapılmalıdır, aksi taktirde sözleşme geçersiz olur.

Ayrıca ana sözleşmede ve imza sirkülerinde şirket ortaklarından en az birinin sınırsız olarak yönetim hakkına ve temsil yetkisine sahip olması gerekmektedir. 

Ana sözleşmede tüm ortak, yönetim kurulu üyeleri ve müdürlerin ad ve soyadı yanında yerleşim yeri, vatandaşlıkları ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları (yabancı uyrukluların vergi numarası) belirtilmelidir.

Vergi dairesi işlemleri

Ticaret Sicil Müdürlüğü, şirket kuruluşunu Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir. Gerekli tüm evrakları Vergi Dairesi’ne teslim ettikten sonra şirketinizin vergi levhasının açılabilmesi için size bir yoklama memuru gönderilecektir. Bu memur ilgili yerin şirket açmaya uygun olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer yoklama memuru uygun görür ise size bir yoklama tutanağı verir. Bu tutanağı muhasebecinize vererek şirketiniz adına vergi levhası çıkartabilirsiniz.

SGK İşlemleri

İşyeri bildirgenizi en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK’ya vermekle yükümlüsünüz. Şirket kuruluşu aşamasında, çalıştıracağınız sigortalı sayısını ve bunların işe başlama tarihini, ticaret sicili memurluklarına bildiren işverenler, bu bildirimleri SGK’ya yapılmış sayılacaktır.

Şirket Kuruluşu Sonrası Dikkat Edilecekler

Kuruluş sonrasında uygun bir matbaa bulup gider pusulası, irsaliye, fatura gibi evrakların basımını yaptırmalısınız. Daha sonra iş yeri açma ruhsatı almanız gerekecek. Dilekçe ve gerekli belgeleri topladıktan sonra belirlenen harcı yatırıp başvuruyu yapabilirsiniz.

Şirketinizin maddi ve resmi kısımları tamamlandıysa da en önemli kısmının insan olduğunu unutmayın. İşe alacağınız çalışanlarınız sürekliliğin ve verimin temel kaynağı olacaklardır. Bu yüzden ilerlemeye hevesli, takım çalışmasına yatkın insanları şirketinizde bulundurmaya uğraşmalısınız. Faydalı çalışanları ödüllendirmeye ve memnun etmeye çabalamalısınız ki şirketiniz de büyüyüp gelişebilsin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Şirket kurmadan önce bilinmesi gerekenler