E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken 9 Altın Kural

e-ticaret-1

E-Ticarette Başladınız ve Dikkat Edilmesi Gereken Kuralları Bilmiyorsanız sizler için sıraladık.

Kullanıcılar sitenizde nekadar çok zaman geçirirse okadar çok alışveriş sayısı artar sepet ortalaması artar.Kullanıcı deneyimi olan (UX) oldukça önemlidir Araştıamalara göre kullanıcılar ortalama 3 ay sonra uygulamayı kullanmayı bırakıyorlar.Alışveriş yapmanın en kolay yolu günümüzde e-ticaret ile yapılan alışverişlerdir. Birçok ürün seçeneği ve bu ürünleri diğer markalar ile karşılaştırmadaki kolaylıklar ve çeşitli taksitli ödeme seçenekleri ile insanları e-ticareti tercih etmelerine neden olmuştur. Bu kadar sık kullanılan e ticarette dikkat edilmesi gereken 9 altın kural şu şekildedir.

1. Ürünler Hakkında Yeterli Bilgilendirme
E-ticarette satışa sunduğumuz ürünün özellikleri hakkında tüketiciye yeteri kadar bilgi verilmesi gerekmektedir. Teknik olarak ürünün diğer modellerinden farkları, kullanılma alanları ve üründen en iyi nasıl faydalanılır hakkında tanıtıcı bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

2. Satın Alacağınız Ürün Hakkında Stok Bilgisi ve Yorumlara dikkat etmek
E-ticarete milyonlarca insan aynı anda giriş yapabildiği için indirimli bir ürünün stoklarda tükenmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır. E-ticaret firmalarının ürünler hakkında stok bilgilerini muhakkak geçmeleri gerekmektedir. Böylece müşteriler ürünün stoklarda olup olmadığını anlayarak boşa ödeme yapmamış olurlar ve uzun süreler satın aldıkları ürünü beklemek zorunda kalmazlar.Günümüzde artık siz bile ürün alırken yorumlara dikkat ediyorsunuz satış maliyetlerini düşürmek için ve satışınızı arttırmak için kullanıcı yorumu almak ve olumlu yorumlar artık kaçınılmaz.

3. Teslimat Süreleri Hakkında Bilgi
Satın almış olduğunuz bir ürünün sizlere ne zaman ulaştırılacağı konusunda bilgilere muhakkak yer verilmesi gerekmektedir. Müşteriyi cezbetmek için yanıltıcı süreler vermeyerek tüketicinin haklarına saygı gösterilmelidir. Anlaşmalı kargo firmalarının isimleri verilerek ürün takibi konusunda kolaylıklar sağlanmalıdır.

4. Satış Yapan Firma Hakkında Bilgilendirme
E-ticaret sitesinde satış yapan firma hakkında iletişim ve adres bilgilerinin kesinlikle bulunması gerekmektedir. Böylece tüketiciye karşı daha kurumsal ve güvenilir bir anlayış içerisinde olunduğu mesajı verilmektedir.

5. Ödeme Detayları Hakkında Bilgiler Vermek
Bir ürünün satışa sunarken mutlaka vergiler dâhil fiyatını koymak gerekmektedir. Ürün hakkındaki ödeme ve taksitlendirme seçenekleri ile hangi kredi kartlarına kaç taksit yapıldığı konularında bilgilendirmeler muhakkak yapılmalıdır.

6. Sayfa Yüklenme Hızı ve SSL Güvenlik

Sizde dahil olmak üzere kimse geç yüklenen bir siteden alışveriş yapmak veya gezinmek istemez. Sayfa optimizasyonları ile sayfa hızını arttırmalısınız.SSL olamayan siteler ödeme postu verilmemektedir. Kullanıcılarda SSL Dikkat etmektedir.

7.Temiz ve Basit Düzenler

Yoğun metin blokları dağınık düzen uzun ödeme süreçleri gereksiz detay isteme. Arayüz nekadar basit adımlar olursa kullanıcı alışverşi okadar hızlı tamamlar ve kalabalık ve gereksiz prosedürlerden uzak tutunuz

8.Sorunsuz Ödeme

Uzun Ödeme süreçleri, Gereksiz Bilgi Alımı, Kötü Tasarım E-ticaret sitelerinde en Dikkat edilmesi gereken yerlenden biridir Ödeme bölümü Sonuçta parayı burdan alıcaksınız.Güvenli SSL li sorunsuz ve kısa ödeme yöntemleri tercih ediniz artık aracı şirketler sayesinde banka sanal posları yerine komisyonla anlaşarak iyizico,payu ve diğer şirketleri kullanarak hem güvenlik hem arayüz sorununu çöze bilirsiniz.

9. ETBİS Kayıt

Artık ülkemizde Denetlenebilir Güvenli e-ticaret için bakanlığa e ticaret bilgi formuna kayıt ettirmeniz gerekmektedir. burdan gelicek olan qr codu sitenize gömerek hem güven hemde yasal zorunluluğunuzu yapmayı unutmayınız.