E-İhracat nedir? E-İhracat nasıl yapılır?

e ihracat

E-ihracat nedir?

Basit bir dille cevaplayalım: Hepimiz e-ticareti biliriz. Mağazanızdaki ürünleri internetten satmak anlamına gelir. İşte e-ihracat da, ürünlerinizi internetten yurt dışına, yani başka ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına geliyor. Yani bildiğimiz ihracatın internetten yapılan hali e-ihracat. Hangi kısımları internetten yapılıyor? Tabii ki müşteri bulma ve ürünü müşteriye sergileme, sipariş alma gibi kısımlar internet üzerinde yaşanıyor.

Peki, e-ihracat, klasik ihracattan neden daha avantajlı?
Çünkü e-ihracatta başka ülkelerden milyonlarca müşteriye ulaşma potansiyeli çok daha fazla. Ayrıca dünyanın öbür ucundaki bir müşteri kalkıp mağazanıza gelemeyeceğinden ürünlerinizi bir internet sitesinde sergilemek çok daha akıllıca.
E-ihracatın ürünlerinizi internet üzerinden başka ülkelerdeki müşterilere pazarlamak ve satmak olduğunu öğrendik, sıradaki başlığa geçelim.

E-ihracat nasıl yapılır?

E-ihracat yapmak için iki yöntem var. Yani e-ihracatı iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan bu yöntemlerden hangisinin sizin için daha uygun, daha mantıklı olduğuna karar verebilmek. Birazdan her iki yöntemden de detaylı olarak bahsedeceğiz.

Fakat unutmayın, birçok şirket, e-ihracata yanlış yöntemle başladığı için aylarca bocalıyor ve hiçbir sonuç alamayıp zarar edebiliyor. Sizin için hangi yöntemlerin uygun olduğuna dikkatle karar vermek ve tedbirli ilerlemek gerekiyor.

e ihracat


E-ihracat sitelerinde satış yapmak!

Birazdan okuyacağınız ikinci yöntemle kıyaslandığında, yeni başlayanlar için çok daha masrafsız, daha hızlı ve daha kolay e-ihracat yöntemi, kuşkusuz ki sizin gibi birçok esnafın bir arada satış yaptığı büyük sitelerde satış yapmak. Bu, daha hızlı, daha kolay ve daha masrafsız olduğu kanıtlanmış bir yöntem ve zaten klasik e-ticarette de benzerini görmek mümkün.

Tıpkı Türkiye’de klasik e-ticaret yaparken satış yaptığınız N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi sitelerin muadilleri yurt dışında da var ve hayal edemeyeceğimiz kadar daha büyükler. Dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca insanın ziyaret akınına uğruyorlar.
İşte hızlı ve kolay bir başlangıçla e-ihracat yapabileceğiniz dünya devi e-ihracat siteleri:
ebay.com
amazon.com
etsy.com

Ebay ve Amazon, dünyanın her yerinde en çok tanınan, her gün dünyanın dört bir yanından milyarlarca ziyaret alan en büyük iki alışveriş devi. Etsy ise sadece el yapımı (seri üretim ve fabrikasyon olmayan), antika ve koleksiyon parçalarının satıldığı, içindeki yüz binlerce ürünün eşsiz olmasıyla tanınan ve yine dünyanın her köşesinden milyarlarca ziyaret alan üçüncü en büyük alışveriş devi.

Bunlar ve bunlar gibi sitelerde satış yaparak döviz kazanmak için yapmanız gereken tek şey bu sitelerde bir satıcı hesabı açmak, yani siteye satıcı olarak kaydolmak. Ardından ürünlerinizi yükleyerek satış yani e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ihracata hızlı ve kolayca başlamak için neden bu yöntemi seçmelisiniz?

# Bu sitelerde birer hesap açarak satış yapmaya başlamak, hesap açma vb. prosedürlere bakıldığında özellikle ikinci yöntemde karşılaşacağınız zorluklarla kıyaslanamayacak kadar daha masrafsız ve kolaydır.

# Sayfanıza müşteri çekmek için yapmanız gerekenler, özellikle ikinci yöntemle kıyaslanınca çok çok daha kolay ve neredeyse masrafsızdır. Bu sitelerin her birinin kendine ait bir müşteri kitlesi, ve siz hiçbir şey yapmasanız da bu siteleri sürekli ziyaret eden milyarlarca müşteri mevcuttur.

Bu siteler, SEO, ücretli reklam vb. dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri gerçekleştirirler ve siteye müşteri çekmek konusunda sizin hiçbir derdiniz yoktur. Her gün akın akın gelen milyonlarca müşteri sizin sanal dükkanınıza uğramaya çok daha yakındır.

Müşteriler bu sitelere çok güvenmektedir. Özellikle içerdeki güvenli olduğu on yıllardır bilinen ödeme yöntemleri, alıcı ve satıcıları koruyan kurallar ve puanlama sistemleri sayesinde müşteriler bu sitelerden alışveriş yaparken tereddüt etmezler. Ziyaretçilerin alışveriş yapma oranı çok yüksektir.