MARKETİNG

Marketing Nedir?

Marketing (pazarlama), müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini iyi kavranıp,  bir takım stratejiler üretilip bireylere veya kurumlara ulaşılan bir süreçtir. Amaç burada, sahip olunan müşteri potansiyelini korurken, yeni müşterilere de ulaşabilmektir Bunuda kendi dilinde ingilizce ise ingilizce olarak Türkçe ise Türkçe olarak yapılması gerekmektedir.

Üstteki tanımda da belirttiğim gibi marketing yani pazarlama, tamamen müşteri odaklıdır. Amaç müşteriyi tanımak, hitap edilecek kitleyi belirlemek ve müşteri tatminini ön planda tutmaktır.
İnsanların ihtiyaçlarının ve isteklerinin farklılaşması ve artması sonucunda  marketing / pazarlama terimi gerçek kimliğine kavuşmuştur aslında. Bundan daha öncesinde sadece markanın büyüklüğü, ürün kalitesi ve satış bazlı bir pazarlama hakimdi. Ürün iyi olduğu sürece kesinlikle kolay satılacağına inanılıyordu. Müşterinin istekleri kenara itiliyor ve çok fazlı seçme şansı verilmiyordu. Ama firma ve ürün sayısının artması ile rekabetin üst seviyeye çıkması ve tüketicinin bu sayede, tükettiği şeyin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve kendisine sağlayacağı faydanın ne oranda olacağını araştıracak, başka firma ürünleriyle parasal, tatminsel, uzun ömürlülüğü vb. bakımlardan kıyaslayacak, memnun kalmazsa eleştirecek ve ileride yapacağı tercihlerde ürünü çıkaran firmaya bağlanacak veya bir daha hiç yanından bile geçmeyecek kadar bilinçlenmesi, firmaların stratejilerini değiştirmelerine, yani yeni pazarlama stratejileri belirlemelerine neden oldu.

Yeni marketing stratejilerinin yanı sıra firmalar PR ( public relations / halkla ilişkiler ) çalışmaları ile de, firmaların tüketici gözündeki imajlarını sağlamlaştırmak veya korumak için tanıtım politikaları oluşturacak, tüketiciyi teşvik edecek, bilinçlendirecek, ihtiyaçlarını, isteklerini iyi saptayarak onlara ulaşmanın yollarını aramaktadır.

Bunun yanı sıra firmalar CRM (Customer Relations Management- Müşteri İlişkileri Yönetimi) ile de müşteriyi tanıyarak, ihtiyaç ve isteklerini iyi kavrayıp hizmetleri bu doğrultuda sunmaya ve müşteriye daha etkili bir biçimde ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bunun için geliştirilen uygulamalar ile de tüketici iyi kavranıp o doğrultuda da marketing stratejileri de gerçekleştirilebilmektedir. CRM aslında yeni bir olgu olmamasına rağmen CRM uygulamaları çok yeni sayılabilir.

Bir diğer uygulama ise güncel bir konu olan ama ve çok fazla firmanın uyguladığına inanmadığım Veri Madenciliği ( Data Mining ) uygulamaları. Veri Madenciliğiyle bütün tüketicilerin verileri daha düzenli bir biçimde saklanarak, şirket için yararlı olan veriler (tüketiciler) belirlenebilir, yapılan analizlerle müşterileri segmentlerine (Cluster analysis-kümeleme analizi), sınıflarına (classification) ayrılabilir ve müşterilerin tercih ettikleri ürünler bulunarak ( Pazar Sepet Analizi / Market Basket Analysis ) bu yönde pazarlama stratejileri belirlenebilir.

Bu lüzumlulukların yanında marketing stratejilerine tekrar dönecek olursak, tüketiciye odaklı olarak bir çok yeni strateji ortaya çıkmış, ve marka devamlılığı için bu gerekli bir hal almıştır.Yurt dışı ve yurt içi Marketin yani Pazarlama için bizimle iletişime geçiniz.