İş Hayatında Profesyonel Gibi Nasıl Sunum Yaparsınız?

Business presentation

iş Hayatında Sunum yapmak önemli birşeydir gerek satış yaparken gerek pazarlamada gerek eğitim verirken veya toplantılarda.Topluluk önünde konuşma birçok insanın korktuğu bir şeydir – hatta vizyoner CEO’ların bile. Daha da kötüsü, bunu yaparken başarısız olurlar. Çok Zeki insanlar genelde bu konuda başarısız oldukları olurlar.Tesla sunumlarında Musk Kekelemesi gibi.

Belki, Musk düzeyinde ünlü birisi olmayabilirsiniz, ancak topluluk önünde konuşma yapabilmek önemli bir beceridir. İster bir konferansta konuşma yapın, ister bir toplantı düzenleyin, isterseniz de bir çalışanla ya da müşteriyle bire bir konuşun; yapacağınız her görüşme işinizi geliştirmek için bir fırsattır. Her konuşmanız; bir düşünceyi etkilemek, birini harekete geçirmek veya belirli bir duyguyu uyandırmak amacı taşıyabilir. Eğer bir profesyonel gibi nasıl sunum yapacağınızı bilirseniz, bu işi daha iyi yapabilirsiniz.

Topluluk önünde konuşmak için doğal bir yeteneğiniz olmayabilir. Ama endişe etmeyin, bunu elde etmenin bir yolu var: Pratik, pratik ve daha fazla pratik.ve Ayna Karşısında pratik.

En iyi konuşmacıların çoğunun bu beceriye hakim olmak için çok fazla çalıştığına emin olabilirsiniz. Bu sebeple ister büyük bir sunum yapın, ister potansiyel bir müşteriye satış yapın, ya da çalışanlarınızla bire bir görüşmeler yapın; becerilerinizi geliştirmek için aşağıdaki taktikleri kullanmaya başlayın:

1. Dikkatinizi hedefinize verin

2. Prova yapın, ama bilgece Ayna Karşısında

3. Bir gösteri yapın

Sunumunuzu unutulmaz kılmak için hangi tiyatro öğelerini kullanabilirsiniz? Rüyalarınıza girecek kadar pratik yapsanız bile, sahnede doğaçlama için mutlaka yer bırakın. Böylece sunumunuz daha doğal olacaktır.

4. Tüm konuşmayı slaytların yapmasına izin vermeyin

Peki, Jeff Bezos’un Amazon’un yönetici toplantılarında PowerPoint’i yasakladığını biliyor muydunuz? Bezos, onu fikirlerin karışmasına neden olan etkisiz bir araç olarak adlandırıyor. Ve şimdi, Amazon’un yöneticileri “hikaye” -İngilizce narratives denilmekte- adı verilen kısa notlarla satış sunumları yapıyor.

5. Konuşmanızı unutmamak için kafanızdaki resimler ile birbirine bağlayın nekadar saçma olursa okadar akılda kalıcı olur bu bağlantılar.