Google dan Nasıl Para Kazanırım?

Google ile Blogdan Para Kazanmanın Sırrı Ne ? – Gerçekten Nasıl Para Kazanılır ?Para Kazanmanın yolları ?

nasil-doviz-kazanirim
nasil-doviz-kazanirim

1- Motivasyon

Kazan Kazan Politikası herzaman işe yarar.Bu işe başlamadaki önceliğiniz para kazanmak olmamalı. Amacınız insanlara fayda sağlamak, faydalı olmak amaçlı içerik üretimi yapmak olmalı.

Maddi bir gelir elde etmek için öncelikle bir değerinizin olması gerekli.

Değer elde etmek için ise, önce kendinizi google’a kanıtlamanız ve yazdığınız konularda üst sıralarda yer alıp, o konuda aratma yapan insanları organik olarak ( yani google üzerinden ) sitenize çekmeniz gerekmekte.

insanlar bir konuda araştırma yaptıklarında karşılarına google’da çıkan ilk 3 içeriğin kalitesinden, kendilerine bir şey katacağından, o içeriklerin aradıkları doğru içerik olduğundan şüphe etmezler. Ve insanlar genelde 3 sayfadan ileri gitmezer

Çünkü google’a güvenirler. Google’ın yönlendirdiği içeriğe, yani size de güvenmeleri anlamına gelir.

Eğer bunu başarabilirseniz, bir değeriniz olmuş olur.

Ve Bu sayada sizde Google’dan para kazanabilirsiniz.Ne kadar değerlenirseniz de kazandığınız para o kadar fazla olur.

İyi hoş diyosun da isimibuyut.com, ben zaten bunun farkındayım. Yazdığım her yazıda google’da üst sıralarda yer alsam, ben zaten bir şekilde para kazanırım.

Evet kesinlikle öyle.Burda motivasyonun ne anlama geldiğini anlıyorsunuz.

Benim de asıl gelmek istediğim nokta da tam olarak bu. Blogunuzda yazdığınız yazıları nasıl google’da üst sıralara çıkartıp, değerli hale gelirsiniz ? ve Google’dan Para kazanabilirsiniz?

Bunun tek yolu insanlara fayda sağlamaktan geçer. Eğer değerli olmak istiyorsanız, insanlara kendinizden bir şeyler vermelisiniz.

Önce vermeye odaklanmalısınız.

Evet, önce gerçekten varınızı yoğunuzu vermeye odaklanmalısınız. Çağ bilgi çağı. Bilgi en çok para eden ürünlerin başında geliyor.

İnsanların bilmediği bir şeyi siz biliyorsanız ve bu bilgiyi onlara ücretsiz olarak sunuyorsanız, değer kazanırsınız. Ne kadar değerlenirseniz de o kadar para edersiniz.

Bu işi elbet para kazanmak için yapma düşüncesinde olabilirsiniz. Keza ben de blog yazmaya başladığım ilk zamanlar da bu işten bir gün para kazanırım düşüncesini de taşıyordum.

#Bakın düşüncesini de diyorum. Yani başta tek düşüncem para kazanmak değildi.

Bu işe başlamada ki mantığınız kesinlikle ya ben bir blog açayım da, açtığım bu blog ile para kazanayım olmamalı.

Aksine ya ben şu konuda yazılar yazayım da insanlara bir şekilde fayda sağlayayım, insanlara ve hayatlarına pozitif yönde dokunayım, zaten bunu başarırsam maddi manevi karşılığını da mutlaka alırım şeklinde olmalıdır.

Bu iki düşünce arasında dağlar kadar fark vardır.

En büyük fark ise motivasyon ve devamlılıktır.

Google dan nasıl para kazanırım?

Motivasyon da tamamı ile maneviyat ile ilgilidir. Ticari düşüncede maneviyatın yeri yoktur.

Bu iki düşünüş şekli sonuçlara şu şekilde yansır: Sadece ticari, yani maddiyat ile bakarsanız olaya, ben para kazanmak için bir şeyler yazmalayım şeklinde ilerlerseniz, bu işe ticari baktığınız için emeklerinizin karşılığı beklediğinizin altında ticari gelir sağladığı zaman bu işten vazgeçersiniz.

İşin içerisinde herhangi bir maneviyat olmadığı, işin tamamı ile verilen zaman karşılığı elde edilen para, yani kar / zarar analizi olduğu için zarar ettiğinizi düşündüğünüz noktada bırakırsınız.

Yok ya olur mu, başta kazanmasam da ileride daha çok kazanırım düşüncesi ile devam ederim ben… Dediğinizi duyar gibiyim.

5 yıllık tecrübem ile, yüzlerce açılıp, kapanan blog görmüşlüğümün bana kattığı tecrübe ile söylüyorum ki kesinlikle bırakırsınız.

Başarısız olanların çok büyük bir çoğunluğu bu düşünce yüzünden başarısız olmuştur. Bunu yaşadım, gözlemledim ve inanın bana bunun böyle olduğunu biliyorum.

Oysa ki önceliğiniz ticari olmaz ise;

İnsanlara fayda sağlamak odaklı yola çıkarsanız ve verdiğiniz emeklerin karşılığı ticari olarak çok düşük olsa da buna aldırmayıp, insanlara bir fayda sağlayabilmenin mutluluğu size yola devam etme motivasyonu sağlayabiliyor ise, işte bu motivasyon ile blog yazmaya kolaylıkla devam edersiniz.

Blog yazarak başarılı olmak ya da olamamak arasındaki 1. ince çizgi tam buradan geçer. Bu motivasyon ile yola çıkmış insanlar 1. ince çizgisini başarı ile geçer. Önceliği para olanlar ise daha 1. ince çizgide hayal sattıklarımdan olur.

2- Doğru ve Verimli Çalışmak !

Doğru bir şekilde Çalışmayı öğrenmelisiniz. Verimli bir şekildeÇalışmak öğrenmeden yola çıkmamalısınız.

Blog yazmakta aynı bu şekildedir. Siz eğer kürek çekmeyi bilimiyorsanız, yani içeriklerinizi SEO uyumlu ( arama motorlarına uyumlu ) şekilde yazmıyorsanız, harcadığınız eforun muazzam büyük bir kısmı boşa gidiyor demektir.

1. adımı başarı ile tamamlamış blogçular, yani bu işi manevi duygularla kendini sürekli motive ederek ilerleten insanlar da bu işten bir süre sonra vazgeçiyorlar.

Emek veriyorum, zaman ayırıyorum, yaptığım işi seviyorum, insanlara bir şeyler katmanın verdiği motivasyonu da yaşıyorum ama çok uzun zamandır bu işi yapmama rağmen yine de blogum istediğim seviyelere gelmedi. Yaklaşmadı bile diyorlar.

Halbu ki hiç bir şeyi pas geçmediklerine inanarak blog yazdıklarını düşünseler de, işin en önemli kısmını, yani SEO kısmını atlıyorlar.

İşte onları da vazgeçiren nokta tam olarak bu oluyor.

Bu noktaya da ben 2. ince çizgi diyorum. Hem motivasyonu olan, hem de SEO öğrenmeye zaman ayırıp, hakkında araştırma yapan ve bu işi öğrenen insanlar 2. ince çizgiyi de başarı ile geçiyor. 1. ince çizgiyi geçse de, 2. ince çizgiyi geçmede başarısız olan insanlar ise yine hayel sattıklarımdan oluyor.

Peki bu işin doğru yolu ne ? Nasıl başlamalıyım ve nasıl ilerlemeliyim ? Doğru bir şekilde kürek çekmeyi yazımın ilerleyen kısımlarında hem videolu, hem de yazılı bir şekilde anlatıyor olacağım. Biz şimdilik işin başarılı olma gereksinimlerini anlamak için diğer ince çizgiler ile devam edelim.

3- Doğru Blog Konu Seçimi

İşin en önemli adımlarından bir diğeri de bu nokta. Şevkle yazacağınız, uzmanı olduğunuz değil, uzmanı olmak istediğiniz ve niş bir blog konusu seçmelisiniz.

Yazacağınız konuyu seçmek muazzam önemli. Tabii bu önem hangi blog konusunun daha çok kazandırdığı ile ilgili değil.

Sizin içindeki şevk ateşini yakmakla ilgili.

Ben mesela wordpress üzerine yazıyorum. Teknik konular, ne kadar sıkıcı değil mi ?

Sizin için bu konu üzerine yazmak için hiç bir şevk ve arzu yaratmazken, ben de tam tersi. Benim ilgilenmeyi çok sevdiğim, her bir yazısını da müthiş bir zevkle yazdığım konu.

Aynı şekilde siz seyahat ettiğiniz yerler üzerine yazmaktan büyük bir haz duyabilirken, benim için de bu tür konular üzerine yazmak hiç bir heyecan uyandırmıyor.

Ben bu konuyu seçerken, yani wordpress üzerine yazmaya karar verdiğimde, wordpress ile ilgili muazzam bilgilere ve tecrübeye sahip biri değildim.

Sadece wordpress konusunda çok fazla araştırma yapardım ve kendi kendime bir sorunun çözümünü bulduğumda;

“Ben bu sorunun çözümünü bulmakta zorluk çektim, bu konuda herhangi bir Türkçe kaynak yok. Olsa da yeterli seviyede değil, ben daha iyisini, daha kaliteleisini ve daha anlaşılır olanını çok daha güzel yazarım hem bu şekilde benim yaşadığım sıkıntıyı insanlar yaşamamış olur” düşüncesi ile bu işe başladım.

Yani uzmanı olduğum bir konuda değil, uzmanı olmak istediğim bir konuda içerikler yazmaya başladım.

İnsan bir şeyi yeni öğrendiğinde içten içe mutlu olur.

Bu yeni öğrendiğiniz şeyi bir yazı fikrine dönüştürdüğünüzde hem yeni öğrenmişliğin verdiği mutluluk hem de bunu insanlarla paylaşacak olamızın verdiği haz size o içeriği büyük bir sevgi ile yazdırır.

Sevgi ve haz ile yazılan içeriğin ise kaliteli olma olasılığı çok yüksektir.

Tecrübemle söylüyorum ki blog açmak için herhangi bir konuda uzman olmanıza gerek yok. Tek gerekli olan şey ise uzmanı olmak istediğiniz bir konunun olması 🙂

İşler biraz daha zevkli bir noktaya geldi değil mi ? Yani bu hayatta en çok neyi öğrenmek, ne yapmak istersiniz ?

Bir şeyi öğrenmek istediğinizde o konu ile ilgili araştırmalar yapacak, bir çok kaynağa göz atacak, kafanızdaki soru işaretlerini gidermek ve konuya tam hakim olmak için tüm çabanızla öğrenmek için uğraşacaksınız.

Ve bu araştırmanız sırasında sorularınızı cevaplayan kaynakların olmadığını, olsa bile net bir şekilde cevaplar içermediklerini fark edeceksiniz.

#Çünkü insanların yeni şeyler öğrenirken açıkları yakalama şansı o konuda uzman olan kişilere göre her zaman daha yüksektir.

İşte siz de, tam olarak cevabı olmayan sorular üzerine yazarak ya da var olan fakat net bir şekilde anlatıma sahip olmayan kaynaklara alternatif daha kaliteli yazılar yazarak o kaynakları alaşağı edecek ve bu şekilde başarılı olacaksınız.

Blog konusun seçimindeki bir diğer husus ise niş bir blog yazmanın başarıya etkisi vardır.

Nedeni açıklayayım hemen;

Google’ın bir içeriğin sıralamasını belirlerken bunu 200’ün üstünde kriter çerçevesinde yapar.

#Google’ın bir siteye değer biçmek için ölçümlediği en kritik noktalardan bir tanesi sitenizin kullanıcı ile etkileşimidir.

  • Blogunuzda ziyaretçiler ortalama ne kadar zaman geçiriyor ?
  • Blogunuzun herhangi bir sayfasını ziyaret eden bir kullanıcı o sayfayı okuduktan sonra direkt blogunuzu terk mi ediyor yoksa o yazından başka yazılarınıza da geçiyor mu ?
  • Bir ziyaretçi blogunuzun ortalama kaç sayfasını görüntülüyor ?

Bu sorulara blogunuzun istatistikleri ile google’a vereceğiniz yanıtlar ne kadar fazla ve olumlu olursa, blogunuzun değeri google gözünde o kadar artar.

Keza bu bağlantıyı şu şekilde de kurabilirsiniz. Ben ziyaretçiyi blogumda ne kadar fazla tutar, ona ne kadar değer katarsam, o ziyaretçi de benim istatistiklerime o kadar olumlu katkı sağlayacak Ve dolayısı ile google bu istatistikleri gözlemlediği için

Google’da benim sarama sonuçlarındaki sıralamama aynı doğrutuda o kadar olumlu katkı sağlayacaktır.

Ve bu yazıları yazdıktan sonra da, blogdan para kazanma yazımda tüm bu paralel yazılara link veriyorum. internette büyümek nasıl olur?

1-Ziyaretçinin tek bir sayfamı ziyaret edip, blogumdan ayrılma olasılığını olabildiğince minimize etmiş oluyorum. Yani yazı içinde her türlü pararlel yazıya linkleme fırsatını değerlendirip, ziyaretçiyi mutlaka başka yazılarıma da ziyaret gerçekleştirmesine ikna etmeye çalışıyorum. Keza büyük oranda başarılı da oluyorum.
2Ziyaretçi diğer yazılarımı da ziyaret ettiği için, ziyaretçinin blogumda geçirdiği ortalama süreyi  de arttırmış oluyorum.
3-Ziyaretçinin hiç aklında olmayan, ancak ilgi potansiyeline girebilecek bir konuyu karşısına çıkarttığımda aa.. evet, bak bu yazıyı da mutlaka okumalıyım, beni yakından ilgilendiriyor hissiyatı oluşturup, o yazıyı hiç aklında yokken okumasını sağlıyorum.
4-Hiç aklında olmadığı bir konunun potansiyel ziyaretçi sayısını arttırmışken aynı zamanda bu yazının sosyal plaftromlarda paylaşılma ya da tarayıcıdan favaroilere eklenme potansiyel sayısının da üzerine çıkmış oluyorum.
5Ziyaretçinin ziyaret ettiği diğer blog veya sitelere göre benim blogumda geçirdiği süreyi arttırdığım için benim blogumun isminin ziyaretçinin bilinç altına yerleşme olasılığını da arttırıyorum.

Gibi daha onlarca konuda direkt veya dolaylı olarak ziyaretçi ile blogumun etkileşimini max. seviyelere çıkartıyorum.

Etkileşimin bu şekilde artması demek blogumun google gözündeki otoritesinin de artması anlamına geliyor ve bu şekilde yazdığım her pararlel yazıda google’da üst sırala çıkma olasılığım da artıyor.

Peki ya pararlel yazılar yazmasaydım ?

Blogdan para kazanma yazısı yazdıktan sonra bir de hiç bir alakası olmayan gribe ne iyi gelir, çilek ne zaman ekilir, ankara’da gezilecek yerler şeklinde konular da yazsaydım ?

Bu yazılardan herhangi birini google üzerinden gelipte ziyaret eden birinin diğer bir yazıyı ziyaret etme şansı sizce var mı ?

Bırakın ziyaret etmesini ziyaret ettirecek linki bile herhangi bir yazınızın içine yerleştirme şansınız var mı ?

google dan para kazanma yazısının içinde çilek ne zaman ekilir yazınıza nasıl link vereceksiniz ?

Hangi mantıkta link vereceksiniz ?

Diyelim ki ne cümle yapısına ne de ziyaretçiyi şaşkına çevirme potansiyelini düşünüp, herşeyi bir kenara bırakıp linki verdiniz. Ziyaretçi o linke tıklar mı ?

Tıklamaz.

Eğer ziyaretçi diğer yazılarınızı ziyaret etmez ise, ( ki birbirinden bağımsız, hiç bir pararlellik göstermeyen ap ayrı yazılar olduğu için gezmemesi, yani ziyaret etmemesi çok doğal )

Sizlere bir sonraki makalemizde makeupvi.com başarısını anlatacağız.