Girişimciler yurt dışından nasıl ödeme alır?

ödeme alma

Bu yazıyı uzun süredir yazmayı planlıyordum. Özellikle twitterda on binlerce etkileşim alan, “Paypal” konu başlıklı tweetleri görünce içim daralıyor. Tweetleri atanlara bakıyorum gayet eğitimli, problem çözme yeteneği olan, orta-iyi derece ingilizce bilen insanlar. Bu arkadaşlarımız/girişimcilerimiz yurt dışından ödeme alma problemini çözememişler. Bir girişimin bel kemiği diyebileceğimiz “nakit akışı/ödeme” konusunu çözemeyen arkadaşlar, “Girişimcilik yapamıyoruz, Paypalı kapattınız dolar 10 TL olsa size müstehak” düşünceleriyle tweet atıyorlar, tepki gösteriyorlar.

Arkadaşlar, yaşadığınız ülkenizin sınırları sizin sınırınız olmamalı. Hiç kimse sizi burada tutmuyor. Yurt dışına gidip Paypal kullanabilirsiniz veya Türkiye’de alternatif ödeme metodlarıyla(Global/Yerli) işinizi sürdürürken eleştirinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Ama siz; “Paypal kapandığı için işim battı, Paypal yok nasıl yurt dışından ödeme alacağım?” gibi argümanlarla eleştiri yapıyorsanız eğer burada bir bilgi eksikliğinizin olduğunu anlıyorum ben.

Paypal neydi de tüm Türk girişimcileri yurt dışına ihracat yapamaz oldu?

Senelerdir birçok e-ticaret sitesine entegrasyonu olan, ödeme aracı olarak kullanılan paypal, benim de lise yıllarımda 10–15 TL’ye yazdığım oyun botlarımı satıp, para kazanmama yardımcı olan bir araçtı. “Satın al” butonunu koyar, yönlendirmenizi yapar, ödemenizi alır ve banka hesabınıza gönderebilirdiniz. E-ticaret sitelerinde daha işlevsel tabii. Onlarca muadili olan bu sistemin yasaklanmasının haklı/haksız yanlarını tartışabiliriz ki ben de kapalı kalması taraftarı değilim. Fakat konumuz bu değil. Bulunduğumuz ülke ne kadar yanlış kararlar alırsa alsın, bu ülkede yaşamak istiyorsak, biz problem çözmeyi bilen insanlar olmalıyız. Yoksa sabah akşam tweet atıp, ağlamakla olmuyor bu işler.

Bugün dilediğiniz ülkeden kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Stripe, iyziLink kullanmak. Bugün Revolut, N26, Bunq ve muadili onlarca mobil bankacılık ürününe pasaportunuzla üye olabilir dilediğiniz ülkeden ödeme alabilirsiniz. Yazının sonuna doğru önemli notlar paylaşacağım bu banka ürünleriyle ilgili.

Örneğin; bir web arayüzü geliştiricisi Themeforest’de tasarım satacak. Ödemelerini nasıl alabilir gelin bakalım.

Image for post

O da ne? Payoneer diye bir şey varmış. Hem de Türkiye’ye ödeme alabiliyorsunuz. Hemen yanında SWIFT var. Bu ne demek? Dünyada herhangi bir ülkedeki banka hesabına paranızı aktarabilirsiniz demek. İşte burada Revolut muadili ürünler devreye giriyor. Bu mobil bankacılık ürünlerinden hesap açabilir, paranızı bu ürünlere aktarabilirsiniz.

Sait’in yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yazıda “Tabii bunu yaparken bir fark oluyor hayatlarında, artık vergilerini Türkiye’ye değil Amerika’ya, Almanya’ya, Malta’ya ödüyorlar..” böyle bir kesit var. İşte burası aslında problemlerin çözüm noktası. Biz eleştirimizi yaparak, işlerimizi aksatmayarak bizim iş yapmamıza imkan tanıyan devletleri tercih edip yolumuza bakacağız. Yarın öbür gün 50–100 bin Türk girişimci bu durumda olunca elbette devlet, politikasını değiştirmek zorunda kalacak. Başka ne yapabiliriz ki arkadaşlar? Siyasete mi atılacağız? İşimizi doğru yaparak ülkemizi değiştireceğiz. ABD böyle yaptı. Özel sektör, kanunların/regülasyonların güncellenmesini sağladı. Halk yaptı bunu, devlet değil. Devlet gözardı edemedi ve çözüm sağladı.

Mobil bankacılık ürünleriyle alakalı önemli notlar..

Revolut, N26, bunq ve muadili mobil bankacılık ürünlerinin %99’u Türkiye’de ikamet eden vatandaşlara hizmet vermiyor. Oturur sitede yazan kurallara bakıp hayatınıza yön vermeyin. Ben, Türkiye’de ikamet etmeme rağmen dünyada 6–7 ülkede banka hesabım bulunuyor. Örn; N26‘dan üyelik açarken “+90″’la başlayan telefon numarasıyla kayıt olduğumu fakat adresimin almanyada bir otel seçildiğini buna anlam veremediklerini sordular bana. Hiç heyecan yapmadan “global bir girişimciyim, Türkiye’ye ailemi ziyarete geldim, otel faturalarını sizinle paylaşabilirim” dedim. Biraz laf kalabalığıyla peki teşekkür ederiz deyip hesabımı onayladılar. “Bunq”’a hesap açarken bu yeterli olmadı photoshopla bir otel faturası düzenledim ve işimi hallettim. O da onaydan geçti.. Turist olarak Amsterdam’a, Berlin’e giderseniz zaten açabiliyorsunuz bu hesapları. Gidecek durumunuz yoksa tek çare photoshop. Photoshop’u tavsiye ettim diye hukuksuz bir iş yapıyormuşuz gibi anlayanlar olmuş. Arkadaşlar 2 gün turistik gezi yapıp işinizi içinizin rahat edeceği şekilde de halledebilirsiniz.

https://www.clevver.io/ aracılığıyla resmi olarak online adres kiralayabiliyorsunuz. 2,95€/ay ücrete Londradan resmi adres kirayalabilirsiniz. Daha uygun ülkeler de var. Mobil onay İngiltere’ye destek verdiği için Londra’dan veya Amsterdam’dan kiralamanızı tavsiye ederim. https://mobilonay.net/’den 1.5TL’ye paypal telefon onayı yapabilirsiniz.

Bir mobil bankadan onay aldıktan sonra diğer bankalara, sizi onaylayan ilk mobil bankacılık ürününden “Bank Statement (Geçmiş işlem dökümü)” alarak hızlıca onay alabiliyorsunuz zaten. Adres olarak google maps’i açın ürün, hangi ülkelere destek veriyorsa o ülkelerden birinde bulunan bir otelin adresini verin. Eğer arkadaşlarınız yaşıyorsa onlarınkini de verebilirsiniz çok daha iyi olur. Mesela; N26 üye olunca sana debit card gönderiyor. Benim adresim yanlış olduğu için “N26 Debit Card” Almanya’da bir posta kutusunda. Mobil uygulamadan aktifleştirmeden kullanılamadığı için kartın nerede olduğunun önemi yok 🙂

Ayrıca mobil bankacılık ürününde biriktirdiğiniz parayı Transferwise gibi ürünlerle Türkiye’deki banka hesabınıza 2 gün içinde aktarabilirsiniz. 50 adet daha yöntem var fakat yazı uzuyor ve anlattıklarım yeterli diye daha fazla ekleme yapmıyorum.

Bu arada sizlere anlattığım bu tecrübeler, birçok arkadaşımın para akışlarını güncellemesinde katkıda bulundu. Yani test edilmiş yöntemler bunlar, çalışıyor. Şansa bak deyip geçmeyin 🙂 Gelelim kredi kartıyla ödemeyi nasıl alacağınıza. iyziLink kullanabilirsiniz yerliyi tercih edelim fakat iyzico daha yolun başında, entegrasyonları sınırlı Stripe, Paypal kadar yaygın değil. Yapacağınız işe göre çözüm tercih edebilirsiniz. Ben Stripe açtım. Şu an dünyanın her yerinden Stripe sayesinde kredi kartıyla ödeme alabiliyorum. Kişisel olarak bu iş için açtığım bir şirketim yok, buna gerek de yok çünkü kişisel olarak Stripe’ı kullanmanız yasal. Stripe’ı Hollanda’da adresimi göstererek açtım. Mobil bankacılık ürününün bana verdiği IBAN ile de verify ettim. Stripe için adres göstereceğiniz ülkenin vergi politikasını bilmenizde fayda var. Belli bir miktarı geçince adınıza vergi oluşabilir. Ödeme aldığınız sıklıklar ve miktarlar önemli kriterler. Yaptığınız işe göre şirket şart olabilir örn; Sait Borlak’ın yaptığı iş için şart. Bir miktara kadar Freelancerlar için şart değil.

Siz bu ülkede herhangi bir ürünün ihracatını yapıyorsanız, yurt dışına çalışıyorsanız cenneti yaşıyorsunuz cenneti. Dolar 6,40 olmuş. Hayat çok güzel, mutluluklar sizi bekliyor. Seçim sizin; ister cenneti yaşayın, ister cehennemi. Benim seçimim belli. Seviyorum hepinizi, tanısam da tanımasam da seviyorum abi. Türkiye’yi seviyorum. Elimde mükemmel bir güç var; yazılım. Satıyorum dövizimi kazanıyorum. Her ay aynı satışı yapsan bile daha fazla kazanıyorsun bu ülkede 🙂 Söyleyin beyler var mı böyle bir cennet?

Nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz arkadaşlar. Önünüze çıkan tüm problemleri çözmeniz dileğiyle..

ödeme alma

Güncelleme — Ek bilgiler

 • Paypal komisyon oranı; %2.9 + 0.30$ detay için tıklayın.
 • Stripe komisyon oranı; %2.9 + 30¢ (cent) detay için tıklayın.
 • iyzico komisyon oranı; %2.9 + 0.25 TL detay için tıklayın.
 • Transferwise ücretleri için tıklayın.
 • Mobil bankacılık ürünlerinde para gönderip almak için herhangi bir swift ücreti uygulanmamaktadır.
 • Mobil bankacılık ürünlerinde pasaport verify ederken yetkili bu ürünü ne amaçla kullanacaksın diye soracak; “Turistim harcamalarımı yönetmek için, girişimciyim yurt dışından ödemelerini artık bu ürünle yönetmek istiyorum” ve benzeri bir yanıtlar vermelisiniz.
 • Telefon numaranız mümkünse gösterdiğiniz adresin ülkesinden bir numara olsun. Eğer imkan yoksa onu açıklayacak bir şey bulun. Ben Türkiye’ye ziyarete geldim bir hafta sonra döneceğim demiştim.
 • https://www.clevver.io/ aracılığıyla resmi olarak online adres kiralayabiliyorsunuz. 2,95€/ay ücrete Londradan resmi adres kirayalabilirsiniz. Daha uygun ülkeler de var. Mobil onay İngiltere’ye destek verdiği için Londra’dan veya Amsterdam’dan kiralamanızı tavsiye ederim. https://mobilonay.net/’den 1.5TL’ye paypal telefon onayı yapabilirsiniz.

Bazı para akışı senaryoları ve Komisyonlar;

 • Themeforest vb. -> Mobil Bank -> Transferwise
 • Paypal -> Mobil Bank -> Transferwise
 • Stripe -> Mobil Bank -> Transferwise
 • iyzico -> Türk Bankaları
 • eBay vb pazar yerleri -> Mobil Bank -> Transferwise
 • bunq.me -> Transferwise

NOT: Yukarıdaki ismi verilen ürünlerin hepsinin yerine muadili ürünler koyulabilir. Transferwise şart değil mesela. Yurt dışından para alıp Türkiye’ye gönderecek her ürün işinizi görür. Stripe muadili bir ürün de kullanabilirsiniz bu ürünleri kullanmanız şart değil hepsinin onlarca alternatifi var.

Paypal’a 4.99$ Türkiye’deki bankaya para çekmek için ödeme çekme ücreti zaten veriyordunuz. Şu anda bu ücreti Transferwise gibi bir ürüne vereceksiniz. Artık bir Paypal alternatifine sahipsiniz diyebiliriz.

Anlatacaklarım bu kadar dövizli günler dilerim 🙂