Borsa’da Nasıl Oynanır?

borsa

Yazımıza başlamadan önce Borsa Oynanmaz Borsa bir yatırım aracıdır! Lütfen Borsa oynuyorum diyenlere inanmayınız.Borsada Yatırım Yapılır.

Borsa SPK(Sermaye Piyasası Kurulu) Tarafından denetlenmektedir. Belirli Başlı konularda Borsa hakkında konuşurken dikkatli olmalısınız çünkü yaptırım cezaları büyüktür. İlk Öğrenmeniz Gereken Şeyde YTD. yatırım tavsiyesi değildir. İnsanların size şunu al bunu al demesine inanmayınız bazı kişiler bu sayede hisseleri yükseltip sonra düşürerek para kazanmaya çalışmaktadır.

Borsa Nedir ? Borsa’ya Nasıl Giriş yaparım?

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir.

Elbette bu enstrümanlar; alıcı, satıcı ve aracı kurum gibi elemanlar arasında el değiştirir. Bunlardan herhangi biri olmazsa borsadan söz edilemez. Bunun nedeni ise arz-talep ortamının yaratılamayacak olmasıdır.

Bu üçlü arasındaki işlemler, belli kurallara göre gerçekleşir. Aynı zamanda yüz yüze olmalarına da gerek yoktur. Yani işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir. Alıcı ile satıcı, birbirinin adını bilmeden ellerindeki enstrümanın alım satımını yaparlar.

Fiziki bir buluşma olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Burada emirler, kriterleri çerçevesinde eşleşirler. Eğer eşleşme olmazsa emir de gerçekleşmez.

Örneğin; siz A hissesini 20 liradan almak istiyorsunuz. Satıcı dediğimiz kişi ise aynı hisseyi 20 liradan satmak için emir verdi. Bu iki emir birbiri ile eşleştiği zaman; siz hisseyi alırsınız satıcı da satmış olur.

İşte borsa, bu işlemlerin belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiği ve kurumsal yapısı bulunan bir piyasadır.

Borsaların kurumsal kimliklerinin olması; her borsanın kendine özgü özelliği ve kuralı olmasından kaynaklanıyor. Örneğin Borsa İstanbul ve New York Borsası’nın birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Gerek işlem gören yatırım araçları bakımından gerekse işlemlerin yapılma şekillerinden kaynaklı farklılıkları vardır.

“Borsa düştü, çıktı, battı, çöktü, rekor kırdı” tarzında birçok haber duyuyoruz. Tüm bunların yanında “borsa zengini” ve “borsadan köşeyi döndü” tarzında da haberlerle karşılaşıyoruz.

Bu söylemler belki de borsayı bir kumarhane olarak algılamanıza neden oluyor. Ama borsaların dünya ve ait olduğu ülke ekonomisine o kadar büyük katkıları vardır ki; bir kumarhane, dolandırıcılığın döndüğü bir yer olarak nitelendirilmesi imkansızdır!Fakat Küçük Yatırımcıdan Para kazanma diye bir şey vardır. Ayı kapanı gibi küçük yatırımcının elinde bırakma gibi.

Borsa Hesabı nasıl açılır?

Borsa Hesabı Spk tarafından yetki verilmiş kuruluşlar aracılığı ile açabilirsiniz. En kolayı bankanıza gidip Yatırım hesabı açmak istiyorum dediğinizde yardımcı olacaklardır. Başka aracı kuruluşlarda mevcut burdaki en önemli unsur işlem başına alınan komisyon oranlarıdır.

Peki başka aracı kuruluş paramı nasıl güvenip teslim edeceğim ya kaçarlarsa sorusu aklınızda olabilir?

Borsada yatırım yaptığınız para orsada gerçekleşen işlemlerin nakit ve kıymet takası, Borsa’da alım satımın yapıldığı işlem gününü izleyen ikinci işgünü, İMKB Takas ve Saklama Bankası A. Ş. (Takasbank) nezdinde yapılmaktadır. Takasbank, Borsada gerçekleştirilen alım satım işlemlerinden doğan menkul kıymetlerin teslimi ve bedellerinin ödenmesine ilişkin taahhütlerle ilgili takasın yapıldığı ve BIST’da alım satımı yapılan menkul kıymetlerin fiziken saklanması zorunlu olan merkezi saklama kuruluşudur.

Yani Eğer SPK tarafından denetlenen bir firma ise paranız onların hesabında değil takasbankta durmaktadır paranız devlet tarafından güvence altındadır.

Borsada Fiyatlar Ne Zaman ve Neden Düşer?

Borsa herzaman beklentiyi satın alır gerçekleşince biter bunu hiç unutmayın eğer bir haber duyduysanız o iş zaten gerçekleşmiştir.

Altın neden düşüyor veya dolar neden yükseliyor hiç düşündünüz mü? Eğer bu konuda bilginiz varsa ve haberleri takip ediyorsanız, mutlaka bir fikriniz vardır ve haberleri takip etmeye devam ettikçe fiyatların ne yönde değişeceğini de tahmin edebilirsiniz.

Borsada oluşan fiyatlar arz ve talep dediğimiz iki faktöre dayalı olarak değişiklik göstermektedir. Talep azaldığı ve arzın fazla olduğu için petrol fiyatlarının düştüğünü mutlaka duymuşsunuzdur.

Üretimin fazla olması ama aynı oranda talebin olmaması nedeniyle petrol değer kaybediyor. Tam tersini düşünecek olursak; petrol üretiminin kısıtlı olduğu ve tüm sektörlerin can damarı olan petrole talebin fazla olduğu zaman ise petrol son derece değer kazanacaktır.

Arz ve talepte meydana gelen değişiklikler borsada fiyatların dalgalanmasına neden olacaktır. Arz ve talebin etkilendiği belli başlı faktörler de vardır.

Kişi başı gelirin düşmesi veya yükselmesi, işsizlik oranının artması veya azalması, ülkenin ekonomik büyümesinde sorunlar, faiz oranları ve enflasyon gibi birçok neden kişilerin alım gücünü etkileyeceği için arz ve talebin değişiklik göstermesine neden olacaktır.

Sizler de bu verileri öğrenerek ve gelişmeleri takip ederek fiyatların gelecekte nasıl değişebileceği hakkında kolayca yorum yapabilirsiniz.

Borsada Ne Alınır, Ne Satılır?

borsada ne alınır