BACKLİNK

backlink

BACKLİNK NEDİR?

Backlink, bir internet sitesi adresinin başka bir internet sitesine link verilmesi olarak tanımlanabilir. Bir internet sitesinde bulunan özgün içeriğin başka bir internet sitesi kullanıcısı tarafından fark edilip link atanması ile internet sitesi içerikleri ve haliyle internet siteniz yayılmaya başlayacaktır. İnternet sitenizin Google Backlink aracılığıyla kullanılması, yayılması neticesinde internet sitenizin arama motorları nezdindeki değeri de artıp, yükselecektir. Şunu unutmamak gerekir ki, internet sitenizdeki özgün içerikler sayesinde ne kadar kaliteli backlink alırsa, o kadar çok tutulan bir hal alacaktır.

Backlink almak oldukça önemli ve dikkatli takip edilmesi gereken bir işlemdir.

Arama motorları, internet sitemize alınan backlinklerin hangi yollar ile alındığına çok dikkat eder. Eğer hile ile alındığı, güvenilmez olarak değerlendirilen backlinkler bu bağlamda internet sitenize zarar verebilir.

Backlink alınması sırasında en hassas olunması gereken noktalardan biri backlink alınan sitelerin güvenilirliği ve kalitesidir.

Backlink alınması sırasında, mümkün olduğunca kalıcı olabilecek internet sitelerinin linklerinin alınması önemlidir. Şöyle ki, kaliteli bir internet sitesinden ya da bir konuda çok tutulan internet sitesinden geçici olarak oluşturulan backlink arama motorlarında ve ziyaretçilerinizin gözünde yükseltebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, backlink bağlantısı ortadan kalkarsa veya siz bağlantıyı kaldıracak olursanız sitenizin itibarı bir anda eski haline geri dönecektir.

Bu bağlamda Backlink Analizi yapmak oldukça önemlidir.

Backlink Nasıl Alınır?

Link alma yolları;

  • Bir başka siteden, kendi siteniz için tanıtım yazısı alarak
  • Ufak, önemsiz ve paravan internet siteleri oluşturup link vererek
  • Özellikle önemli blog yazarlarının, metinlerinin altına yorum atarak
  • Bloggerlardan internet sitenizi konu alan makale yazmalarını isteyerek

En önemli backlink’in sizin temasınız olmaksızın, başkası tarafından beğenilerek backlink yapılması olduğunu unutmamak gerekir, aksi taktirde kendi inisiyatifinizi kullanarak backlink yapmak bazı sıkıntılar meydana getirebilir. Bunlardan bir tanesi ve en muhtemel olanı spam olarak imgelenmesidir.